Zastanawiasz się nad kupnem mieszkania, które planujesz traktować jak inwestycję? Ceny na rynku mieszkań, szczególnie w największych miastach, osiągają naprawdę zawrotne wysokości. I nic nie wskazuje na to, aby miało się to szybko zmienić. Może warto więc rozważyć zakup lokalu na poddaszu? Cena za metr takiego mieszkania będzie niższa. A na koszty adaptacji – w przeciwieństwie do kosztów zakupu – masz już pewien wpływ.
Dobrze zaprojektowane i ciekawie urządzone mieszkania na poddaszu cieszą się sporym powodzeniem. Nie bez powodu czasopisma wnętrzarskie często publikują zdjęcia ciekawych rozwiązań. Skosy i elementy konstrukcji dachu perfekcyjnie wpisują się w efektowną aranżację prezentowanego wnętrza. Mieszkanie na poddaszu ma naprawdę wiele zalet, ale i sporo wad. Od indywidualnych upodobań ewentualnego nabywcy zależy, które z nich okażą się istotniejsze.
Na co zwrócić uwagę?
Kupując mieszkanie na rynku pierwotnym łatwiej stwierdzić z jakich materiałów zostało wykonane poddasze niż wtedy, gdy kupujemy strych w starej kamienicy. Zawsze kluczową sprawą jest termoizolacja dachu. To ona decyduje o temperaturze panującej we wnętrzu, przeznaczonym na mieszkanie. Oryginalna przestrzeń, którą nabywamy kupując poddasze to nie wszystko. Ważniejsza jest jego funkcjonalność. Aby mieszkanie było wygodne, musi spełniać pewne wymagania. Wysokość ścianki kolankowej powinna wynosić 90 – 150 cm, a nachylenie dachu kształtować się między 35 – 45 stopni. Spełnienie tych warunków pozwoli na komfortowe użytkowanie mieszkania i znacznie ułatwi jego urządzenie. Gdy ścianka kolankowa jest niższa, nie ustawimy przy niej mebli, ale możemy ją wykorzystać jako miejsce na praktyczne schowki.
Jakie są zalety mieszkania na poddaszu?
Wielkim plusem mieszkania na poddaszu jest niewątpliwie jego oryginalność. Praktycznie nie spotyka się dwóch identycznych mieszkań poddaszowych. Każde takie wnętrze stwarza mnóstwo możliwości aranżacyjnych, których w stereotypowym mieszkaniu nie da się zastosować. Ta oryginalność to z pewnością jeden z powodów, dla którego na poddaszu chętnie mieszkają osoby kreatywne, a także przedstawiciele zawodów artystycznych. Ale nie tylko oni doceniają uroki życia „pod dachem”, poddasze ma bowiem całkiem konkretne zalety:
- atrakcyjną cenę (przestrzeń pod skosami nie jest wliczana do całkowitego metrażu mieszkania, więc na ogół się za nią nie płaci)
- wysokość (mieszkanie na poddaszu jest zdecydowanie wyższe niż lokale na innych kondygnacjach)
- większą powierzchnię (jest to efektem obliczania powierzchni „po podłodze”, dzięki czemu cena metra kwadratowego jest niższa niż na innych piętrach w tym samym budynku)
- większe możliwości aranżacyjne (zdecydowanie wyższe mieszkanie na strychu pozwala na nieszablonowe rozwiązania, na przykład efektowną antresolę, gdzie urządzić można sypialnię lub wygodne miejsce do pracy)
- dużo światła, docierającego do wnętrza przez okna dachowe, dzięki czemu mieszkanie jest pięknie doświetlone i wieczorem długo nie trzeba w nim włączać sztucznego światła (aby latem nie było zbyt ciepło, w oknach dachowych warto zamontować rolety zewnętrzne)
- cisza i duże poczucie prywatności, szum ulicy jest mniej dokuczliwy, sąsiedzi niemal niesłyszalni i żadnego ruchu na klatce schodowej
- widok nieba pełnego gwiazd w bezchmurne wieczory – bezcenny
A jakie wady ma mieszkanie na poddaszu?
Mieszkanie na poddaszu ma mnóstwo zalet, ale też kilka istotnych wad. Oryginalność takiego wnętrza i jego duży potencjał aranżacyjny dla jednych jest dużym plusem. Dla innych może okazać się jednak zbyt poważnym wyzwaniem. W efekcie zniechęci ich do zakupu takiego lokalu. Są też inne wady, o których należy wspomnieć w tym miejscu:
- termoizolacja – jeśli jest niewystarczająca, może skutkować wyziębieniem mieszkania zimą i przegraniem podczas upalnego lata. Lokale na strychu wymagają zastosowania odpowiedniej jakości materiałów wykończeniowych – tylko wtedy panująca w nich temperatura będzie komfortowa przez cały rok. Przed zakupem warto więc wykonać badanie termowizyjne, które pozwoli ocenić jakość wykonanej termoizolacji. W internecie znajdziemy wiele firm świadczących taką usługę
- obecność skosów, które choć efektowne, wymagają odpowiedniej aranżacji i nierzadko mebli robionych na zamówienie, co oczywiście wiąże się z większymi wydatkami
- dość wysoki koszt okien dachowych (szczególnie z roletami termoizolacyjnymi)
- schody – jeśli w budynku nie ma windy problemem może być wnoszenie ciężkich zakupów, wózka dziecięcego, roweru itp.
Czy warto kupić mieszkanie na poddaszu?
Analizując wszystkie przedstawione zalety i wady, można stwierdzić, że takie mieszkanie ma spory potencjał inwestycyjny. Niższa cena metra kwadratowego powierzchni pozwala na zakup przestronnego, wysokiego lokalu. Jego oryginalne wykończenie – z dbałością o szczegóły – pozwoli na wynajęcie gotowego mieszkania za naprawdę dobrą cenę. Tym bardziej, że coraz częściej pojawiają się wymagający najemcy, którzy poszukają niebanalnych, nowoczesnych wnętrz, a co ważne, są skłonni więcej za nie zapłacić.